Sivriada’da yıkım başladı: AKP bir tarihi yok ediyor!

307

Geçtiğimiz yıl imara açılan Sivriada’da yapılacak otel, fuar ve kongre merkezi projesi için yıkım çalışmaları başladı. Adalar Savunması, Bizans dönemine ait tarihi eserlerin, antik liman-mendirek ve taş ocağı bölgesinin iş makineleri ile yok edilmeye başlandığını duyurdu.

ADALAR GERÇEK / Adalar Savunması, Sivriada’da başlayan yıkım sürecinin görüntülerini kamuoyu ile paylaştı. Adalar Savunması tarafından yapılan açıklamada, adada doğal ve tarihi eserlerin yok edildiğine dikkat çekildi.

“Sivriada’da Mesa Holding ve TOBB tarafından başlatılan yasa, hukuk, doğa, koruma, bilim, tarih, arkeolojik eser tanımadan yürütülen hukuksuz ve gözü kara yıkım girişimi devam ediyor.Geçtiğimiz haftalarda doğa ve yaşam savunucularının müdahalesi sonucunda müzeler müdürlüğünün ve belediye yetkililerinin çabalarıyla durdurulan şantiye kurma girişimi geçtiğimiz hafta yeniden başladı. Bizans dönemine ait tarihi eserler, antik liman-mendirek ve taşocağı bölgesi  dozerler ve delici makinalarla yok edilmeye başlandı” bilgisinin yer aldığı  açıklamada yapılan uygulamanın “suç” olduğu vurgulandı.

“Gözlerden uzak bir noktada çalışmanın verdiği özgüvenle, ellerinde hiç bir çalışma ruhsatı olmamasına rağmen doğal ve tarihi sit alanı olan bir bölgeye girerek inşaata başlayan ve ‘Siz hukuki sürecinize, devam edin, biz yukarıdan sözlü izin aldık’ diyebilecek kadar kurduğu yakın ilişkilere güvenerek suç işlemeyi göze alan Mesa Holding ve TOBB, tıpkı Yassıada gibi Sivrada’yı da yoketmeye başladı. 

“Yassıada’yı bitirmek için oradaki şantiyeyi buraya taşıyoruz’ gibi bir gerekçeyle Mesa Holding tarafından başlatılan işgal ve inşaat girişimi müzeler müdürlüğünün ve Adalar Belediyesi’nin uyarılarına ve suç duyurularına rağmen halen devam ederken durdurma kararları uygulanmıyor.

Binlerce kuş ve balığın ürediği, İstanbul’un artık yok olan mercan ve gorgon yataklarının son örneklerinin bulunduğu, Bizans döneminden arkeolojik değerler barındıran ve özel bir bitki örtüsüyle gelecek kuşaklara aktarılması gereken bir kıyı ve ada ekosistemine sahip olan Sivriada, deniz, hava  ve iklim şartları nedeniyle kullanılması imkansız bir kongre merkezi, kafe, restoran, otel, seyir terası, otopark, heliport için yokediliyor! 

Bu büyük doğa, tarih ve kent suçu karşısında tüm Adalar ve İstanbul kamuoyunu doğal ve tarihi nitelikleriyle kilit önemdeki Sivriada’daki bu inşaatı durdurmak için yürütülen girişimlere destek olmaya, yürütülen yıkımı tüm yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası kamuoyuna duyurarak engelleme girişimlerine destek olmaya çağırıyoruz…”

BAKANLIK İMARA AÇMIŞTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2017 yılının ekim ayında yaptığı plan değişikliği ile hazine arazisi olan ve planlarda “askeri yasak bölge” olarak işaretlenmiş, hiçbir yerleşimin bulunmadığı Sivriada’yı  “turizm ve kültürel tesis” alanı ilan etmişti. Plana göre adaya otel, fuar, kongre merkezi, konferans salonu, kültür merkezi, açık hava müzesi, amfi tiyatro, sergi salonu, spor alanı, seyir terası, parklar, iskele, marina, kulüp ile dernek yapıları ve bu fonksiyonlara hizmet edebilecek kafe, restoran, satış birimleri yapılacak. Plan açıklama raporunda, Sivriada’nın İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 2009 tarihli kararı ile “2. derece doğal sit” ve “3. derece arkeolojik sit” alanı ilan edildiği bilgisi yer almıştı.  Adada Bizans dönemine ait tescilli manastır, kilise ve sarnıç kalıntıları bulunuyor. Hazine mülkiyetindeki  92 bin  565 metrekarelik Sivriada, 2012 yılında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmişti.