Doğu Çin Denizi’nde petrol tankeri ile kargo gemisi çarpıştı: Çevresel facianın önüne geçilmeye çalışılıyor

0
51

Gemi kazası sonrasında denize yayılan petrolün, çevresel anlamda yarattığı tehlikenin boyutları henüz bilinmiyor. Çinli yetkililer dün yaptıkları açıklamada tankerin infilak ederek batabileceğini duyurdu

Çin’de cumartesi akşamı İran’dan Güney Kore’ye gitmekte olan bir petrol tankeri ile bir kargo gemisinin çarpışması sonucu 32 kişi kayboldu. Doğu Çin Denizi’nde meydana gelen gemi kazası sonrası olayın çevresel bir felakete dönüşmesi konusunda endişeler artıyor.

Tehlikenin boyutu henüz bilinmiyor
136 bin ton İran petrolü taşıyan Panama bandıralı The Sanchi tankeri çarpışmanın etkisiyle yandı. ABD Deniz Kuvvetleri de kurtarma çalışmalarında Çin’e destek olması için bir askeri uçağını bölgeye gönderdi. Denize yayılan petrolün çevresel anlamda yarattığı tehlikenin boyutları henüz bilinmiyor.

Tankerin kondensat isimli ultra hafif petrol taşıdığı ve çevre için ham petrole göre çok daha büyük tehlike yaratabileceği belirtiliyor. BBC’ye konuşan enerji uzmanı John Driscoll, kondensat petrol için, “kokusuz ve renksiz olabileceği için, denizde tanımlanması, zapt edilmesi ve temizlenmesi çok daha zor” açıklamasını yaptı. Şangay’ın 165 deniz mili doğusunda çarpışan tankerde olay sırasında 136 bin ton İran petrolü bulunuyordu. Kurtarma çalışmalarına katılan Güney Kore, bölgeye bir sahil güvenlik gemisi ile helikopter gönderdi.

1 kişinin cesedine ulaşıldı
Gemideki petrolün değeri ise 60 milyon dolar (yaklaşık 222 milyon TL) olarak tahmin ediliyor. Çin Ulaştırma Bakanlığı’na göre 21 mürettebatının tamamı kurtulan Hong Kong bandıralı CF Crystal kargo gemisi ise ABD’den Çin’e tahıl taşıyordu. Öte yandan kaza sonrasında 30’u İranlı, 2’si Bangladeşli 32 kişilik mürettebatın kayıp olduğu belirtildi. İranlı yetkililer dün yaptıkları açıklamada ise, çarpışma sonrasında alev alan İran petrol tankerinde 1 ceset bulunduğunu duyurdu.

Kurtarma ekiplerinin yangını kontrol altına almaya ve kayıp mürettebatı bulma çalışmalarına devam ettiği belirtilirken, Çinli yetkililer petrol tankerinin infilak ederek batma tehlikesinin bulunduğu açıkladı.

Exxon Valdez faciasının 4 katı
24 Mart 1989’da Alaska yakınlarında sahile oturan petrol yüklü Exxon Valdez tankerinin taşıdığı 36 bin ton ham petrol 1.700 km boyunca sahile yayıldı, yaklaşık 400 bin kuş öldü. En büyük çevre facialarından biri olarak kabul edilen olayda binlerce gönüllü, üzerine petrol bulaşmış kuşları sıcak sularla yıkayarak kurtarmaya çalışmıştı. Ama çabalar büyük oranda sonuçsuz kalmıştı.

Haber Kaynağı: https://www.birgun.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here