Çilem: Kapitalist sistem doğa üzerinde tahribatlar yaratıyor

0
88
DİYARBAKIR-Hevsel Koruma Platformu tarafından düzenlenen gezide Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçelerinin durumuna dikkat çeken Amed Ekoloji Meclisi Aktivisti Çilem Aydın, kapitalist sistemin doğa üzerinde yarattığı tahribata ancak dayanışmayla cevap verileceğine vurgu yaptı.
Hevsel Koruma Platformu tarafından Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçelerinin durumuna dikkat çekmek amacıyla 5’incisi düzenlenen Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri gezisine, Hevsel Koruma Platformu aktivistleri, Akademisyen Zeki Kanay, Amed Ekoloji Meclisi Aktivistleri, Hevsel’in yok olmaması için mücadele veren yaşam savunucuları katıldı. Gezide konuşan Amed Ekoloji Meclisi Aktivisti Çilem Aydın, düzenledikleri gezinin Hevsel ve Dicle Vadisindeki tahribata dikkat çekmek amaçlı olduğunu söyledi.
Hevsel’in canlı olarak tahrip edildiğini göstermek için bu gezintileri yapmaya devam edeceklerini aktaran Çilem, Dicle Nehri ve Hevsel Bahçelerindeki kirliliğinin durumuna işaret ederek, vadide betonlaşmanın arttığını ve geleceği etkilediğini belirtti. Çilem, konuşmasının devamında kapitalist sistemin doğa üzerinde yarattığı tahribata ancak dayanışmayla cevap verileceğine değindi.
Diyarbakır’ın Dicle ile var olduğunu aktaran Zeki Kanay, Dicle Vadisi’ni  ve Hevsel Bahçelerinin önemli olduğuna vurgu yaparak, vadi ekosisteminin yok edildiğini söyledi. Dicle Nehri üzerindeki tahribatın derinleştiğine işaret eden Kanay, nehir üzerinde açılan kum ocaklarının yanı sıra rant projelerin de uygulamaya konularak Dicle Nehri’nin yok edilmek istendiğini ifade etti.
Dicle Nehri’nde birçok balık türünün yaşadığını söyleyen Zeki, Dicle Nehri’nin su seviyesinin tahribattan dolayı azaldığını ifade ederek, herkesin Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri için ses çıkarması gerektiğini söyledi.

Haber Kaynağı: http://jinnews.com.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here