Her an her yerde, iklim için bir sey yap!…

67


Alakır Nehri Kardeşliği aktivistlerinden Elif Arığ tarafından dayanışma ile korumak için sahiplenilen doğa parçalarıyla ilgili twitter üzerinden basına ve kamuoyuna açıklama yapıldı. Aynen paylaşıyorum.

Basına ve Kamuoyuna Duyuru

Alakır Nehri Kardeşligi olarak yaban hayatın korunması ve geliştirilmesi için, bu zamana değin verdiğimiz hukuksal, eylemsel ve sanatsal savunumuz örnek olup, yaşadığımız coğrafyanın eşsiz değerini bizlere bir kez daha hatırlattı. İklim krizi için acil olarak yapılması gereken çalışmalara bir an önce başlanması gerekir.

Alakır Nehri Kardeşleri olarak deneyimini içsellestirdigimiz yaşam pratiklerimiz, bizlere insan türünün doğayı bir kâr nesnesi olarak görmekten vazgeçerek, tüketmek üzerine kurulu yaşamları yine ve yeniden sorgulayarak, kendini besleyebilen, kendi kendine yetebilen, doğal ve kültürel çeşitliliği koruyarak, yarınlara aktarabilecek bir halde yaşamanın insan türünün iklim üzerindeki etkisini en aza indirildiği, karbon salmaksızın; ormanların ve biyoçeşitliliğin korunduğu, oksijen salınımının en yüksek değerde tutmanın yeryüzüne birincil ve en büyük katkıyı sağlayacağını görmekteyiz.

Bazılarımızın yakından bildiği ya da sosyal medyadan takip ettiği üzere Alakır Nehri ve vadisinin doğal yaşamını tehdit eden şirketin talebiyle açılmış devlet hazine ihalesinden, bizlerin dayanışmasıyla Vakıflaştırmak üzere satın alınan 2 parsel arazi, yaban hayatın korunacağı ve geliştirilecegi taahut altına alınmış dogal yaşam alanı içerisinde yer almaktadır.

Buna rağmen bir bölümü kamu kurumlarının duyarsızlığı nedeniyle ilgili şirket tarafindan ihale sürecinden önce ağır şekilde tahrip edilmişti. Şimdi bizler Alakir Nehri Kardeşleri olarak, verdigimiz sözümüze sadık kalarak hem tahrip edilmiş arazi üzerindeki biyoçeşitliliği yeniden canlandırmak hem de küresel iklim krizine karşı sürekli  eylemliliğimizin bir diğer adımı olarak; Yeryüzüne olan sevgi ve minnetimizi ifade etmeye, vakıflaşma sürecini de yaşamımıza katarak devam edecegiz.

Her an her yerde, iklim icin bir sey yap!…